
AUTORKĄ OBRAZU JEST NASZA PROWADZĄCA – KLAUDIA LATA – ABSOLWENTKA WYDZIAŁU MALARSTWA NA AKADEMII SZTUK PIĘKNYCH W KATOWICACH.
WIĘCEJ JEJ PRAC MOŻESZ OBEJRZEĆ TUTAJ.
Egzaminy na studia artystyczne są jedną z najbardziej wymagających metod rekrutacji. Z reguły składają się z kilku etapów i każdy z nich wymaga odrębnego i czasochłonnego przygotowania. Dowiedz się jak się za to zabrać!
Jak dobrze przygotować się na kierunki artystyczne?
- Zorientuj się co jest wymagane na kierunek na który chcesz zdawać.
Każda uczelnia udostępnia szczegółowe informacje na swojej oficjalnej stronie internetowej odpowiednio wcześniej – to podstawowa baza do działania dalej. Pamiętaj jednak, że sam informator może Ci nie wystarczyć. Wymagania często są ujmowane w sposób ogólnikowy i osobie początkującej niekiedy trudno zorientować się o co dokładnie chodzi. - Wybierz odpowiedni kurs rysunku i malarstwa.
Wątpliwości z punktu pierwszego powinien rozwiać prowadzący. Osobiście każdy z nas zna takie przypadki, że komuś udało się przygotować samemu, bez konieczności kupowania lekcji – jest to jednak dość trudne. Jeśli nie jesteś gotowy na tzw gap year w swojej edukacji, lepiej nie ryzykować i znaleźć dobry i polecany kurs w swoim mieście.
Nasz kurs na ASP - Ułóż plan działania z prowadzącym i rozłóż etapy pracy w czasie.
Pamiętaj, że jako osoba początkująca nie zrobisz wszystkiego na ostatnią chwilę. Nie warto też przesadnie się spieszyć i lepiej gruntownie przerobić podstawy – braki zawsze wyjdą czy to na egzaminie czy już w trakcie studiów. Plan powinien zatem zakładać dokładne przerobienie programu, ale również odpowiednią ilość czasu na przygotowanie indywidualnego portfolio i wypracowanie umiejętności pracy pod presją czasu na egzaminach wstępnych. - Załóż szkicownik.
Warto mieć swój szkicownik i nosić go zawsze ze sobą. Dla artysty jest to rodzaj pamiętnika. Nigdy nie wiadomo kiedy i co przyjdzie Ci do głowy. W szkicowniku warto robić rysunki studialne, szybkie szkice, ale również notować (najlepiej w formie graficznej, a nie tekstowej) swoje pomysły. Tworzenie własnej bazy może nie tylko sprawić, że nie zapomnisz swoich pomysłów, ale też zainspirować Cię w przyszłości. Jeśli pójdzie wyjątkowo dobrze, może to również być ciekawy akcent Twojej aplikacji na studia. - Rysuj jak najwięcej z natury.
Największą wartość w nauce na początku, mają rysunki z natury. Uczymy się najwięcej poprzez obserwację obiektów takimi, jakie są w rzeczywistości i interpretację ich po swojemu. Rysunek z referencji również jest bardzo uczący, ale pamiętaj, że zarówno przerysowanie zdjęcia, jak i czyjegoś rysunku to czerpanie z czyjejś interpretacji, a nie z rzeczywistości. Rysunki z wyobraźni są z kolei bardziej wartościowe na kolejnych etapach nauki, kiedy umiemy już trochę rysować i potrafimy przywoływać w pamięci kanony i proporcje.
Więcej o wartości rysunku z natury - Bądź systematyczny.
Jeśli Twoja nauka ma mieć sens powinieneś wyrobić sobie nawyk rysowania codziennie. Jeśli nie masz tyle czasu, aby codziennie rysować po kilka godzin, bo np jesteś tydzień przed egzaminem maturalnym, porysuj danego dnia nawet przez 15 minut, ale niech to będzie Twoja codzienna rutyna, bez wymówek. - Korzystaj z doświadczenia innych.
Nie bój się kopiować innych. Jeśli rysujesz z natury podpatruj jak robią to bardziej doświadczeni twórcy – nie wymyślaj koła na nowo. Będziesz miał pole do popisu przy tworzeniu własnych koncepcji, naucz się to rozróżniać. - Nie bój się eksperymentować.
Pamiętaj, że egzamin na studia jest konkursem. Poza wzorowymi umiejętnościami warsztatowymi powinieneś wypracować elementy swojego stylu. Niech będą one charakterystyczne dla Ciebie i wyróżnią Cię na tle innych kandydatów. - Korzystaj z dni otwartych na Twojej wymarzonej uczelni.
Zaraz po informatorze jest to najcenniejsze źródło informacji o specyfice danej uczelni czy wydziału. Masz możliwość zetknięcia się z osobami, które będą Cię oceniały i z którymi będziesz się uczył przez najbliższe kilka lat. Koniecznie sprawdź czy Twoja uczelnia daje taką możliwość – nie zastanawiaj się, naprawdę warto z niej skorzystać. - Rozwijaj się i nie ograniczaj swoich horyzontów do wymaganego minimum.
Rekrutacja na studia artystyczne jest wieloetapowa nie bez powodu. Osobom egzaminującym zależy na tym, aby poznać kandydata od strony umiejętności i kreatywności, ale również pod kątem zainteresowania szeroko pojętymi tematami związanymi z kierunkiem studiów. Są pewne schematy, których musisz się nauczyć, jednak one zwykle nie wystarczą, abyś wypadł lepiej od reszty konkurentów i udowodnił, że to właśnie Ty jesteś osobą, która zasługuje na miejsce na studiach. Interesuj się sztuką, kulturą, historią, otaczającym światem. Staraj się brać udział w różnych wydarzeniach kulturalnych oraz bazując na wiedzy wypracowywać własne zdanie na ich temat. Chodzi o to, aby na rozmowie wstępnej być partnerem do dyskusji, a nie automatycznie i encyklopedycznie odpowiadać na zadawane pytania.
Uff, brzmi to nieco skomplikowanie i przytłaczająco, ale… Postaraj się spojrzeć na to w pozytywny sposób. Dzięki szczegółowej weryfikacji przyszli studenci nie są przypadkowymi osobami i masz możliwość poznawać i otaczać się inspirującymi, zdolnymi ludźmi. A samo przygotowanie niech będzie dla Ciebie wyzwaniem i możliwością samorozwoju, wręcz Twoim nowym stylem bycia, a nie przykrą koniecznością.🙂
Jeśli masz jakiekolwiek pytania co do nauki albo sugestie dotyczące wpisu, bo nie wyczerpał on Twoim zdaniem tematu – nie obawiaj się napisać do nas wiadomości na pracownia@dobryart.pl